Как да работим по-комфортно и приятно у дома
Здравейте, приятели,
живеем в интересни времена и реалността е, че все повече от нас работят от вкъщи. Домът ни винаги помага, той е нашата крепост и е хубаво да го пригодим за настоящите условия, за да ни е по-комфортно и приятно докато изпълняваме служебните си задължения. Каквото и предизвикателство да идва, светът продължава да се върти и по-добре да го посрещнем спокойни и работещи.
1. Ергономия и базови изисквания за домашен офис (home office)
Терминът "ергономия" е образуван от гръцката дума "ergon" - труд, работа и "nomos" - закон. В буквален смисъл означава закон за труда. Ергономията е комплексна наука – изучава функционалните особености и възможности на човека в работния процес, за да осигури условия за висока производителност и безопасност. На практика това се превежда като конкретни стандарти за конструиране на мебели – достатъчно комфортни бюро и стол, за да можем да работим дълго време в удобно поза, без да се прегърбваме, без да ни боли гърба и пр. Когато говорим за ергономични стандарти, трябва да сме осъзнати, че обикновено те покриват 90% от хората, изключвайки 5% най-ниски и 5% най-високи хора, т.е. ако вие сте от последните две групи, е нужна малка корекция.
По-долу можете да видите диаграма със седяща работна поза. Препоръчителната поза за седене е с изправен гръб, лакти на 90 градуса. Столът поддържа гърба, върти се на 360 градуса, а облегалката може да отиде до 5 градуса напред и 30 градуса назад. Обикновено височината на работния стол варира между 40-50 см, като повечето модели могат да се регулират. Част от работните бюра също са с регулираща се височината, обикновено между 65-75 см, има модели, които могат да се вдигнат до 125 см, но те са за стояща работна поза. Дълбочината на бюрата стадартно е между 60-80 см. Дължината на бюрата варира – 75 см се приема за мимум, колкото повече, толкова по-удобно ще ви бъде.
За мен е много ключово да си изберете максимално удобен работен стол. Струва си да инвестирате в добър стол, за да си спестите болките в гърба по-късно.
2. Обособете достатъчно работни места/места за учене
Пандемията завари част от нас на кухненската маса с лаптопа и като добавим и децата с дистанционното обучение, хаосът стана пълен. Върнете си контрола и разпределете кой къде ще работи/учи в случай на втора вълна. Ако сте тричленно семейство с ученик, това означава:
бюро, стол и компютър за бащата;
бюро, стол и компютър за майката;
бюро, стол и компютър/таблет за детето.
Има сгъваеми бюра, прибират се към стената, така че, ако нямате място, това е вариант – да ги ползвате само при нужда.
Детето е добре да отиде в детската стая и да има бюро там, а вие с партньора трябва да си поделите останалото пространство.Често допълнителен работен кът в спалнята е добър вариант.
Хубаво е да има свободна стая, която да е тиха и да осигурява спокойствие за провеждане на среща, телефонен разговор или просто по-сериозен труд, изискващ концентрация – редувайте се да я ползвате.
3. Допълни фактори, които влияят на работната среда
Температура, влажност, движение на въздуха, вентилация – оптималната температура за работа се счита 22 градуса, въпреки че, за мен е въпрос на лични предпочитания. Вкъщи имаме по-голям контрол върху този фактор.
Шум и вибрации – за съжаление, вкъщи това е казус. Случва се да имаме шумни съседи, някой постоянно ремонтира, а ние имаме конферетен разговор, детето играе шумно и прочие. В офисите се отделя специално внимание на шумоизолация – не случайно се ползват дебели мокети, в някои имат допълнителни шумоизолиращи пана. Дебел килим и завеси биха помогнали донякъде за поглъщане на нежеланите шумове.
Осветление – тук смятам, че няма казус, вкъщи имаме по-голям контрол върху осветеността. Добре е естествената светлина да идва отляво на работното място, предвидете и работна лампа за бюрото.
Цвят – обикновено в офисите се предпочитат светли и неутрални цветове и офисът се брандира спрямо цветовете на търговската марка. Зелено и неутрални цветове са много подходящи за домашен офис тъй като зеленото едновременно ободрява и успокоява. Всъщност, по-важно е кои са вашите любими цветове – обградете се с тях, нека да ви е приятно докато работите.
А най-важното е да останем здрави. Поддържайте висок дух и не се поддавайте на тревожни новини. Тук може да видите полезни йога практики за повишаване на имунитета и превенции на вируси.
Надявам се, че тази статия ви беше интересна и полезна. Запишете се за месечния дизайн бюлетин за още интересни статии за вашия дом.
Поздрави,
Мина