Upgrade: SketchUp 2021, V-ray 5 + „живи“ кухни с динамични компоненти

Pic SU 2021.png

Здравейте, приятели,

Тази седмица за мен минава под знака на upgrade на професионалните програми за интериорен дизайн, които ползвам и ми е много ценна. Започваме с основния софтуер,

SketchUp Pro 2021

От една страна – какво толкова, ще кажете, версиите се сменят всяка година. Познавам опитни дизайнери, които работят с доста стари версии по бюджетни причини (все пак сме в България) и въпреки това изкарват от тях зашеметяващи резултати. В един момент за опитния потребител версията не е от такова голямо значение, колкото натрупаните умения за работа и опитът, който има. Все едно да сравняваме младият шофьор, току-що изкарал шофьорски курс и професионален шофьор с над 5 години стаж.

И все пак, индустрията се движи напред и се променя и е хубаво да сме в крак с новото. Относно SketchUp не бих казала, че съм усетила някакви революционни промени от 2017 версия насам, но всяка следваща версия е по-стабилна и поддържа по-добре големи файлове, което е важно за един интериорен дизайнер. Когато завърша 3d модела на една стая– стени, прозорци, под, мебели, лампи (физически лампи+ лампи на рендера), килими, картини и декорация, обикновено файлът ми е набъбнал на 100-140 MB. Като разлика – SketchUp Make 2017 ми зацикляше на около 70 MB файл.

Всъщност, това което прави SketchUp толкова подходящ за интериорни дизайнери, е лекотата на работа, голямата библиотека от готови 3d модели на мебели, лампи, декорация и прочие (т. нар. 3d warehouse) и допълнителните възможности – т. нар. extensions, с които дизайнерът може да проектира покрив, кухня, стълбище, градина и др. сравнително бързо.

Сега ще си поговорим за красотите, т. нар. „рендери“/3d визуализации или

V-ray 5

За да получите реалистична представа за вашия нов дом, ни трябва програма, която да отчете как светлината се движи в помещението, как преминава през различните предмети и материали и това е моя случай се случва със софтуерът V-ray 5. Най-трудоемката част на дизайн процеса е тук – да анализираме реалната светлина, която сме видели по време на огледа и да я симулираме в 3d среда. Фотореализмът е висшият пилотаж тук, но той е доста трудоемък и е скъпо удоволствие – отнема време и усилия да се постигне, затова и цените за интериорен дизайн са такива, каквито са. Аз лично, трудно проектирам повече от четири стаи на месец с нужното качество. Разбира се, има софтуери със заготовки тип „Икеа“, с които може много бързо да се проектира, но има много голяма разлика в качеството на проекта и получените изображения. Твърдо вярвам, че в добрият дизайн основният въпрос е свързан с качеството, а не количеството.

Най-интересната нова фукция се казва V-ray Vision и дава възможност за анимация в реално време. Така всеки проект оживява, можем да се разходим из стаята и да получим детайлна представа. Вече анимацията на проекта ще бъде част от дизайн пакет “Хармония”. Ето и едно видео по темата:

V-ray 5 има подобрение спрямо V-ray 4 в контрола на светлините – въвежда се т. нар. „Light mix”, в който можем да направим фини настройки на светлината. Изкуството да се рисува със светлина и сянка или т. нар. “Chiaroscuro” от италианците днес вече се преподава на 3d артисти и дизайнери като част от обучението по V-ray от основателя на школата Learn V-ray Ciro Sannino. Много съм щастлива да съм в неговия курс.

blog V-ray.png

„Живи“ кухни с динамични компоненти

Искате ли кухнята ви да оживее – да видите как се отварят вратички и чекмеджета? Да видите разпределението в шкафовете? Това е възможно с динамични компоненти и анимация – буквално се разхождаме в кухнята и разглеждаме 3d модела шкаф по шкаф. Скоро ще се предлага като бонус към проектирането на кухня в рамките на дизайн пакет „Хармония“. Ето и видео по темата:

Jivi kuhni-3.jpg

Надявам се, че ви беше интересно. Разгледайте блога за още вдъхновение за вашия дом и се запишете и за месечния дизайн бюлетин за порция красота всеки месец.

Поздрави,

Мина

Previous
Previous

Осветление на нива

Next
Next

3 проекта, които си струва да видите