Грешките на Мая при ремонта или колко е важен интериорният проект

Greshkite na Maya pri remonta Mina Tsoneva.png

Здравейте, приятели,

Днес реших да ви разкажа за Мая – тя е събирателен образ на няколко много симпатични дами, които ми се обадиха с различни казуси последните дни. За съжаление, не успях да им помогна особено и сега ще ви разкажа защо.

Мая има еднофамилна къща в София и в момента ремонтира подпокривния етаж и покрива. Има големи скосявания в този етаж като има спалня, както и кухня и дневна - отворен план. Майсторите вече са приключили със спалнята и са затворили тавана. Къде е проблемът? Оставили са ѝ само една точка за осветление и са ѝ обяснили, че има спотове, които са подходящи. Мая, обаче, не иска спотове – тя си го е представяла по-различно. Сега предстои майсторите да започнат да ремонтират кухнята и хола и тя не иска да направи същата грешка с осветлението – търси интериорен дизайнер за консултация по темата. До момента е имала само луни там – тъмно е. Обажда ми се – разговаряме, има варианти, обяснявам, че е добре всяка зона – кухня, трапезарна маса и зона с мека мебел да си имат и обособено осветление, за предпочитане централно. Разбира се, винаги може да се комбинира, луните могат да останат, но щом е тъмно – нека да засилим осветлението.

В случая решението е да се отиде на оглед, да се заснеме помещението с точни размери, да се направи скица с осветлението и да се предложат конкретни варианти. Но майсторите пристигат утре! Няма време за оглед, камо ли за проект. Насочвам Мая към добър магазин за осветителни тела.

Мая има и друг казус в кухнята – иска да смени цвета на стените и да пребоядиса. Стените са били жълти, а сега са бели - положен е бял грунд. Има нови кухненски шкафчета дъб сонома като гърбът на кухнята е от термоплот – бял с напръскани петънца бежово, праскова, бледо кафяво. Харесала е моите палитри с резеда. Пита ме дали ще е удачно. Много ми се иска да ѝ кажа „да“, но се притеснявам, че ще стои като кръпка. Времето на смелите решения е безвъзвратно отминало – тук се съобразяваме с даденостите. Ако имахме резеда като някакъв нюанс на плота и гръбчето – защо не, но в случая няма нищо зелено. Посъветвам я да се вгледа в плота и да избере светъл нюанс праскова например или друг нюанс, който присъства.

Приключваме разговора и Мая се връща към ремонта с малко по-голяма яснота какво да направи, но с доста задачи и притеснения какво всъщност ще се получи. На нея в момента ѝ се нагала да взема решения в движение.

А как можеше да се случи:

  • Мая се обажда поне три седмици преди ремонта, в идеалния случай месец и се уговаряме за оглед, правим проект и избираме конкретното осветление. Проектът обикновено отнема около десетина работни дни, в зависимост от натовареността ми. Имаме предостатъчно време да се видим, да поговорим, да направим първоначална версия и да коригираме, ако не ни хареса. Мая има време да обиколи спокойно няколко магазина, да събере информация, да обмисли няколко варианта и да се спре на финален вариант – без стрес и притеснения. На финала вече Мая има план. Мая вече знае какво иска и има конкретни изисквания към майсторите вместо те да диктуват решенията.

  • Мая избира цвета на стените на кухнята паралелно с шкафчетата, плота, настилката, осветлението и изобщо гледа „голямата картина“. Искаме резеда – чудесно, може да изберем горни или долни кухненски шкафчета в такъв нюанс или пък кухненски дръжки в такъв цвят. Може термоплотът, който избираме или гръбчето да имат малко зелено, което да се впише. Може да търсим лампи в бледо зелено. На този етап на проектиране ние сме като художници на бяло платно и изборът е огромен.

Били ли сте и вие в положението на Мая? Ако да - не оставайте там, планирайте по-добре следващия път. Нека добрият сценарий се случва, за да има всеки своя дом-мечта.

Разгледайте и други статии от блога като: Съвети за новодомци: къде сбърках при първия си дом и 3-те ключови въпроса, когато имаме нужда от интериорен дизайн.

Не пропускайте да се абонирате и за месечния бюлетин за интериорен дизайн за порция красота всеки месец.

Доскоро,

Мина

Previous
Previous

Хюга или уют по датски. Разлики с Фън Шуй

Next
Next

3-те ключови въпроса, когато имаме нужда от интериорен дизайн