Васту – ведическа наука за подредба на дома

Храмът Аngkor Wat, Камбоджа

Храмът Аngkor Wat, Камбоджа

Здравейте, приятели,

Честита нова 2021! Искрено ви пожелавам здраве, щастие и просперитет през новата година.

Тъй като живо се вълнувам от холистичен дизайн, за Коледа си подарих един курс по Васту, който е ведическа наука за подредба на дома на над 4000 години и реших да ви разкажа малко повече за нея. По-подробна информация може да получите на сайта: https://www.vastubg.com/.

Защо Васту?

Всъщност Васту е в основата на Фън Шуй, но с течение на хилядолетията са се появили и разлики, като Васту е запазено най-добре на територията на Индия (принципите са видни при строежа на индийските храмове), а Фън Шуй традиционно се свързва с Китай.

Това, което ме привлече в този курс е идеята за Божествения план - ведическата вселена е подредена и хармонична, съществуват райски планети, земни планети като нашата и адски планети. Къде попадаме, зависи от закона за карма. Разбирайки това, ние може да подобряваме живота си - да инжинираме добри дела, добри избори.

„Васту“ означава „същност“

и е много свързано с Аюрведа – древна наука за здраве, идваща от Изтока. Аюрведа става все по-популярна у нас заедно с йога и стремежът към здравословен начин на живот.

Според Аюрведа материалният свят и нашите тела са изградени от пет груби и три фини елемента: земя, вода, огън, въздух, етер, ум, интелигентност и лъжливо его. Васту ни помага да балансираме всички осем елемента и да създадем благоприятна жизнена среда, която да ни донесе хармония и уют.

Принципите на Васту могат да се втъкат във всички пространства, които обитават хората – по ведическо време много сериозно внимание се е обръщало на храмовете, но можем да ги приложим и в дома, и офиса.

васту+ведическа+наука

Според Васту идеалният дом е квадратен, а идеалната къща е кубична. Този дом трябва да бъде ориентиран по специфичен начин според посоките на света и в него вписваме Васту-пуруша-мандала, която ни помага в проектирането. Домът ни, всъщност, се разглежда като свято място, обитавано от Бога и като проекция на ведическата вселена.

Ако вашият дом не е квадратен, не се притеснявайте, съвременните жилища рядко са такива, коригираме с янтри по стените – това са изображения на сакрална геометрия. Има значение посоката на входната врата и има препоръчителни сектори за спални, кухня, тоалетни и пр.

Всъщност, ако обмисляте такъв тип консултация, най-добре да обсъдите жилището преди да сте го купили или поне преди ремонта. Има жилища, които са неблагоприятни и трябва да се избягват, но все пак повечето биха могли да се коригират. Най-добрият вариант, разбира се, да спазим всички принципи е, да си построим къща по наш проект, който освен функционално ниво, слага и ниво Васту.

За разликите между школите/науките за подредба на дома

За мен лично, една от основните фрустрации в изучаването на различни школи/науки за подредба на дома е разликите в благоприятните посоки, в които да спим и да работим. Да разгледаме няколко:

  • Васту –древна ведическа наука за организиране на пространството, правилата са записани във Васту-Шастра , датира от преди 4000 години, най-известна с внушителните индийски храмове; има универсални благоприятни посоки. Повече информация тук: https://www.vastubg.com/;

  • Праничен Фън Шуй – адаптира древно знание за съвременния човек, школа на Мастър Чоа Кок Сюи като по-известни са курсовете за пранично енергийно лечение; счита се, че има универсални благоприятни посоки – отчитаме посоки на входна врата и посоки, в които спим и работим; персонализация със сканиране на енергията за всяко семейство; посоките с Васту са различни; https://sites.google.com/site/infopranabg/workshops/feng-shui; https://www.pranicbulgaria.com/

  •  Класически Фън Шуй -древно изкуство, свързва се с Китай, счита се, че благоприятните посоки за всеки човек са различни, определят се чрез „хороскоп“ – летящи звезди, в случай на семейство, меродавни са посоките на съпругът - http://spaceandrituals.com/

 И така, коя школа да изберем? Тази, на която вярвате повече – и трите имат привърженици. Аз мога да помогна, ако изберете една от първите две. Ще се радвам да ви консултирам.

Ако тази статия ви допадна, абонирайте се и за месечния дизайн бюлетин за още интересни статии за вашия дом тук.

Поздрави,

Мина

Previous
Previous

"Перфектните цветове" отново са тук с 12 палитри за дома

Next
Next

7-те най-влиятелни в дизайна